13.8 C
Skopje
Wednesday, April 24, 2024

Bislimovski: Nga shpërthimi i luftës në Izrael, çmimet e naftës janë rritur për 10%

Kriza energjetike, e cila u thellua nga konflikti ruso-ukrainas, tani po intensifikohet për shkak të luftës së re në Lindjen e Mesme. Bota ka frikë se konflikti midis Izraelit dhe Hamasit mund të zgjerohet, të marrë përmasa më të mëdha se ngjarjet lokale. Dhe kjo krizë u reflektua fillimisht në tregun e “arit të zi”. Kur në bursat botërore ngrihet çmimi i derivateve, autoritetet tona kanë reagime rekorde për ti rritur çmimet në tregun vendor, kurse kur në rastet kur në bursë nafta, benzina, mazuti e gazi shënojnë rënie, Komisionit Rregullator Energjetik i duhet pak më shumë kohë të del me vendim të ri për ulje çmimesh. Kreu i KRRE-së, Marko Bislimovski për një intervistë në TV Alsat tha se nga momenti që shpërtheu lufta në Izrael, çmimet e derivateve të naftës në bursën botërore janë rritur për 10%, gjë e cila u reflektua edhe shitjen me pakicë ne vendin tonë. Por, ai tha se çmimet si në kohë të pandemisë nuk do të ketë.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit