25.8 C
Skopje
Monday, June 17, 2024

Lloga: Spanja mbështetësi më i madh i rrugës evropiane të Maqedonisë së Veriut

“Mbretëria e Spanjës është një ndër mbështetësit më të mëdhenj të rrugës evropiane të vendit tonë”, deklaroi ministri i Drejtësisë në Maqedoninë e Veriut, Krenar Lloga në takimin me kolegen e tij spanjolle Maria Pilar Lop Kuenka në kuadër të Forumit Ministror për Drejtësi BE – Ballkani Perëndimor, i cili këtë vit po mbahet në Shkup.

“Kolegen time ministren e Drejtësisë së Mbretërisë së Spanjës, Maria Pilar Lop Kunenka e falenderova që e zgjodhën Shkupin dhe neve si partnerë për organizimin më të rëndësishëm për Ballkanin Perëndimor dhe BE-në. Në vazhdimësi të përpjekjeve tona të përbashkëta për ta afruar vendin drejtë BE-së, diskutuam për procesin e reformave dhe për të gjitha sfidat me të cilat po përballemi. Ministren e Drejtësisë të Spanjës e informova për projektet dhe zgjidhjet ligjore në sistemin gjyqësor, ndërsa biseduam edhe për raportin e komisionit vlerësues i cili do t`i do të përshkruajë drejtimet në të cilat do të ecim në periudhën e ardhshme”, theksoi Lloga.

Nga kabineti i tij njoftuan se tema kryesore e takimit të sotëm ka qenë procesi i digjitalizimit në gjyqësor.

“Po punojmë për gjetjen e zgjidhjeve më të përshtatshme, përmes përdorimit të përvojave më të mira dhe me ndihmën e drejtpërdrejtë të miqve tanë për këtë projekt të rëndësishëm”, theksoi Lloga dhe potencoi se shteti juridik dhe sundimi i ligjit janë shtyllat kryesore të një shoqërie demokratike evropiane, ndaj së cilës mbetemi seriozisht të përkushtuar në këto momente të rëndësishme për të ardhmen evropiane të vendit tonë.

Lajme të ngjajshme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

EVN

Lajmet e fundit